O KLUBIE

Historia Klubu

Klub Sportowy YAWARA powstał w grudniu 1992 r.  Jest Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej zarejestrowanym w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy pod numerem ewidencyjnym 231 i w Warszawsko Mazowieckim oraz Polskim Związku Judo. Jego założycielem był Wojciech Macioszczyk wraz z trenerami, zawodnikami oraz pasjonatami judo związanymi ze środowiskiem akademickim. Chociaż w pionierskim okresie zawdzięczaliśmy prawie wszystko zapałowi Andrzeja Niedka i Wojtka Macioszczyka to większość z nas swoją przygodę z judo zaczynała w latach 80-tych w salce na Osiedlu Studenckim „Przyjaźń” na Jelonkach w barwach AZS Uniwersytet Warszawski. W pionierskich latach (1993-1995) Klub działał na Bielańskim osiedlu „Ruda”.
Od 1996 roku prowadzimy działalność w Dzielnicy Bemowo, początkowo w gościnnej, malutkiej salce Społecznej Szkoły Podstawowej nr XXIV, a od października 1997 roku w nowej siedzibie klubu wybudowanej wspólnymi siłami z Dzielnicą. Od roku 2005 prowadzimy także zajęcia w filii utworzonej w SP nr 321 przy ul. Szadkowskiego 3.
Pod względem sportowym możemy pochwalić się niezłymi wynikami. Nasi zawodnicy zdobyli 18 medali Mistrzostw Polski, kilkanaście medali Akademickich Mistrzostw Polski, a nawet medal Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Dobrej Woli. Reprezentowali barwy narodowe na takich imprezach jak: Mistrzostwa Świata Seniorów, Mistrzostwa Europy Seniorów, Juniorów i Juniorów Młodszych. Wśród multimedalistów należy wymienić Anetę Arak (Goskę), Krzyśka Trzebiatowskiego, Radka Goskę czy Olgierda Woźniaka i Anetę Goskę. W naszych barwach występuje jedna z najlepszych sędzin na świecie – Krystyna Macioszczyk, która kilkadziesiąt razy sędziowała największe imprezy mistrzowskie.

Otwarcie KS YAWARA

Przyszłość Klubu

Przyszłość klubu widzimy jednak w grupach dzieci i młodzików. Na szkolenie tych grup kładziemy największy nacisk. Jednak nie tylko sport wyczynowy jest dla nas najważniejszy, uważamy, że podstawą sportu jest rekreacja. Aktualnie posiadamy ponad 250 członków. Przez niemal 25 lat działalności na Bemowie przez „”nasze ręce przewinęło się”” ponad 5 000 dzieci, które nauczyliśmy przynajmniej podstawowych elementów gimnastycznych i bezpiecznego padania. Wykształciliśmy również 17-stu instruktorów judo i samoobrony z którymi nadal mamy kontakt, chociaż nie wszyscy na stałe zostali przy tym pięknym sporcie.
Każdy młody adept judo ma w naszym klubie możliwość rozwoju sportowego – m.in. biorąc udział:
• we wszystkich zawodach judo na terenie Mazowsza (dzieci) oraz Polski (starsi powyżej 14 roku życia)
• nasi podopieczni korzystają z opieki Warszawsko-Mazowieckiego Związku Judo oraz Polskiego Związku Judo (możliwości udziału w zgrupowaniach i innych akcjach szkoleniowych)
• organizujemy letnie i zimowe obozy sportowe oraz sportowo-rekreacyjne (niekiedy częściowo dofinansowane przez Dzielnicę i Miasto)
Aktualnie zajęcia w  klubie prowadzą doświadczeni instruktorzy i trenerzy: Grzegorz Eitel,  Adam Adamczyk, Krzysiek Trzebiatowski. Nad organizacją czuwa Asia Macioszczyk-Bednarzak.
Od stycznia 2011 roku dołączył do nas multimedalista światowych i europejskich imprez, trener  – Adam Adamczyk (były trener KN Finlandii, Grecji i Polski), razem ze swoimi podopiecznymi trenującymi na obiektach AWF. Raz w tygodniu, dla starszych zawodników, konsultacje prowadzi Antoni Zajkowski pierwszy Polak, który stanął na podium  Igrzysk Olimpijskich (II m. Monachium, 1972) oraz Mistrzostw Świata (III m.)